Forum Zmiana forum na: www.formacje.pl Strona Główna Zmiana forum na: www.formacje.pl
ZAPRASZAM
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ratownik medyczny co myślicie??

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Zmiana forum na: www.formacje.pl Strona Główna -> OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stancel1234
AdministratorDołączył: 27 Cze 2006
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:10, 06 Lip 2006    Temat postu: Ratownik medyczny co myślicie??

Zdaniem polityka, karygodny jest fakt, że strażacy z OSP wykonują zadania z zakresu ratownictwa medycznego, które wymagają profesjonalizmu. Przekonywał, że ratownicy z OSP otrzymują zbyt duże uprawnienia jak na swoje możliwości i przygotowanie do

działań, co w konsekwencji może doprowadzić ofiary zdarzeń do utraty zdrowia lub nawet życia. Jako przykład wymienił, że podawanie tlenu osobie poszkodowanej przez zbyt długi czas spowodować może pogorszenie się stanu ofiary. Oddanie zaś w ręce ratownika-ochotnika respiratora to nieuniknione nieszczęście.

Te argumenty przekonały mnie, że nasz ăekspert, to laik z zakresu ratownictwa medycznego! Przecież tlen (nawet podawany przez kilkadziesiąt minut, kiedy to czekamy na profesjonalne służby medyczne) nie zaszkodzi poszkodowanym, a wręcz przeciwnie, działa zdrowotnie. Z tlenu w samochodzie bojowym mogą też korzystać sami strażacy. Nie wszyscy wiedzą, że po pracy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych zaleca się kilkuminutowe wdychanie tego życiodajnego pierwiastka. Spowoduje to ustabilizowanie się naszego oddechu i szybszą regenerację sił do dalszego działania. Ta forma tlenoterapii jest już dawno stosowana przez strażaków z UE.

Jeśli zaś chodzi o posługiwanie się respiratorem, to przypominam, że nie wchodzi on w standardowe wyposażenie ratownika przedmedycznego OSP, czyli do zestawu PSP R1. Jeśli już pojawi się to urządzenie w naszej remizie, to każdy strażak (nawet ten z OSP), który ukończył szkolenie ratownika przedmedycznego na poziomie przedlekarskim poznał zasadę działania respiratora i potrafi go obsługiwać. W programie szkoleniowym dla strażaków z zakresu ratownictwa medycznego tlenoterapia to trudny, ale ważny zakres wiedzy. Z własnego doświadczenia mogę stwierdzić, że wnikliwa analiza tych zagadnień przynosi pożądany skutek. W nowym systemie ratowniczym służby medyczne będą oczekiwały współpracy ze strażakami-ratownikami na miejscu zdarzenia. Dlatego znajomość tlenoterapii, czy procedur ratowniczych jest tak ważna.

Zarzutem skierowanym do ratowników z OSP, poruszonym podczas tej audycji, był prawny aspekt źle udzielonej pomocy przez strażaka ochotnika. Gość programu przedstawił sankcje, jakie grożą osobie, która nieumiejętnie udzieliła pomocy. Z zacytowanej wypowiedzi można było wywnioskować, że lepiej nie ryzykować, gdyż nasze działania w tym zakresie będą niezgodne z prawem, co w konsekwencji doprowadzi do ukarania nas. Dlatego pragnę przybliżyć kilka prawnych podstaw udzielania pomocy, aby rozwiać wszelkie mity dotyczące tego zagadnienia.

Co mówią przepisy

Otóż według prawa polskiego obowiązek udzielania pomocy jest określony artykułem 162 Kodeksu karnego, który w całości brzmi jak następuje:
Par. 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu - podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Prawo cywilne kwalifikuje udzielenie pierwszej pomocy jako nie zlecone wykonanie zadania. Wykonawca nie zleconego zadania odpowiada więc za szkody powstałe w wyniku niewłaściwie wykonanych czynności, ale tylko wówczas, gdy szkody te są następstwem rozmyślnego lub wyraźnie niedbałego wykonania zadania.
Prawo wypowiada się zasadniczo tylko w sprawie zaniechania udzielenia niezbędnej pomocy, nie zajmuje natomiast stanowiska w przypadkach niewłaściwego jej udzielenia. Lecz jeśli ratownik udzielający pomocy spowoduje uszkodzenie ustroju lub śmierć ofiary na skutek rażącego zaniedbania, bądź umyślnie, będzie odpowiadał za spowodowanie fatalnych konsekwencji swego działania. Zatem wszelkie czynności wykonywane w dobrej wierze, zgodnie z własną wiedzą, nie doprowadzą nas do konfliktu z prawem, choćby później okazało się, że nasze działanie mogło być lepsze.
Jak można wywnioskować z przytoczonych słów, sankcje grożą tylko za nieudzielenie pomocy, brak reakcji i bezczynność ratownika patrzącego jak ofiara umiera. Każdy z nas stara się, aby uratować życie ludzkie i udzielić jak najlepszej pomocy poszkodowanym. Nie można oczekiwać od nas cudów, kiedy w wielu przypadkach nawet lekarz jest bezsilny.
Należy dodać, że każdy kto odbył właściwe szkolenie i zdał pozytywnie egzamin uzyskując uprawnienia strażaka-ratownika przedmedycznego, powinien starać się dużo ćwiczyć i aktualizować swoją wiedzę, gdyż ratownictwo doraźne ulega częstym zmianom. Nie każdy też wie, że od 1 stycznia br. wprowadzono szereg zmian w procedurach ratowniczych. Ci co mają dostęp do internetu mogą tam poszukać najnowszych zasad postępowania na wypadek zagrożenia życia.
Mam nadzieję, że w przyszłości nie usłyszy się więcej tak błędnych opinii podważających umiejętności strażaków-ratowników OSP, jakie poruszyłem wcześniej, a w programach informacyjnych, jako eksperci pożarnictwa, w naszym imieniu wypowiadać się będą bardziej kompetentne osoby.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
StiX
Dołączył: 05 Lip 2006
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Borek Wlkp

PostWysłany: Czw 23:17, 06 Lip 2006    Temat postu:

Moim zdaniem jest to głupota, bo w zespole, który wyjeżdża do wypadku zawsze znajdzie sie osoba z odpowiednimi kwalifikaacjami, a jeśli nie to na pewno ma skonczone kursy medyczne. A po drugie to wydaje mi się że osoba nie majaca pojecia o ratownictwie medycznym nie odważyłaby się na próbę ratowania kogoś, zwłaszcza gdy ta osoba miałaby krwotok lub coś podobnego.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Brodeur
Dołączył: 06 Lip 2006
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 23:31, 06 Lip 2006    Temat postu:

StiX napisał:
W zespole, który wyjeżdża do wypadku zawsze znajdzie sie osoba z odpowiednimi kwalifikaacjami.


Masz racje ale nie tylko w wypadkach mozliwe jest zastosowanie pierwszej pomocy. Przecież także podczas pożaru może znaleźć sie ofiara wymagające udzielenia szybkiej reanimacji.

StiX napisał:
A po drugie to wydaje mi się że osoba nie majaca pojecia o ratownictwie medycznym nie odważyłaby się na próbę ratowania kogoś, zwłaszcza gdy ta osoba miałaby krwotok lub coś podobnego.


Po cześci mogę sie nie zgodzić. Nie zawsze Straż przyjedzie na czas. Będąc kierowcą licze sie z tym że mogę być świadkiem wypadku, jeżeli nikogo nie bedzie co mam robić?? Stać i patrzeć?? Uczono mnie że powinienem udzielić pierwszej pomocy. Nie wiem jak bym sie zachował w takiej sytuacji, mógł bym mnie strach sparaliżować, ale jeśli dał bym rade to próbował bym pomóc do czasu przyjazdu służb ratowniczych.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Brodeur dnia Sob 1:11, 08 Lip 2006, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
StiX
Dołączył: 05 Lip 2006
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Borek Wlkp

PostWysłany: Czw 23:38, 06 Lip 2006    Temat postu:

Brodeur tu jest mowa o strażakach z OSP, a nie o świadkach wypadków bez odpowiednich szkoleń. No i o podawaniu tlenu, a założę się że nie wozisz w samochodzie butli z tlenem. Masz chociaż apteczkę? W naszych samochodach strażackich na wyposarzeniu znajduje się PSP-R1 i tu zgodzę się że ktoś kto nie wie co się w niej znajduje nie powinien jechać na akcję a nie wspomne o braniu w niej udziału

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Brodeur
Dołączył: 06 Lip 2006
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 0:16, 07 Lip 2006    Temat postu:

StiX napisał:
osoba nie majaca pojecia o ratownictwie medycznym nie odważyłaby się na próbę ratowania

Mogłeś podkreślić że chodzi o ratownika Wink Tu użyłeś słowa osoba.

Stix napisał:
Masz chociaż apteczkę?


Miałem, niestety sprzedałem ja ze starym samochodem. Ale spokojna twoja rozczochrana, bedzie nowa Smile

StiX napisał:
tu jest mowa o strażakach z OSP, a nie o świadkach wypadków bez odpowiednich szkoleń. No i o podawaniu tlenu, a założę się że nie wozisz w samochodzie butli z tlenem


O ile wiem to jest temat o wykonywaniu czynności ratownika przez Strażaków OSP. Podawanie tlenu to jedynie jedna czynność która może byc wykonywana w zakresie działań tej osoby. Butli z tlenem nie woże, tu sie zgadza.

StiX napisał:
a nie o świadkach wypadków bez odpowiednich szkoleń


No właśnie. Dobrze że to podkreśliłeś. Na dzień dzisiejszy przypadkowi świadkowie sa za słabo wyszkoleni. TO jest poważny problem. Przeszkolenie odbyte przeze mnie 2 lata temu w ramach kursu prawa jazdy to zamało. Tu powinno sie coś zmienić. Ale to już chyba dyskusja nadająca sie na oddzielny temat.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Brodeur dnia Sob 1:12, 08 Lip 2006, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stancel1234
AdministratorDołączył: 27 Cze 2006
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:18, 07 Lip 2006    Temat postu: Witaj

StiX napisał:
Moim zdaniem jest to głupota, bo w zespole, który wyjeżdża do wypadku zawsze znajdzie sie osoba z odpowiednimi kwalifikaacjami, a jeśli nie to na pewno ma skonczone kursy medyczne. A po drugie to wydaje mi się że osoba nie majaca pojecia o ratownictwie medycznym nie odważyłaby się na próbę ratowania kogoś, zwłaszcza gdy ta osoba miałaby krwotok lub coś podobnego.


Tu właśnie o to chodzi że nie wystarczą kursy tylko potrzebna jest szkoła medyczna

[quote="Brodeur"]
Brodeur
napisał:
Po cześci mogę sie nie zgodzić. Nie zawsze Straż przyjedzie na czas. Będąc kierowcą licze sie z tym że mogę być świadkiem wypadku, jeżeli nikogo nie bedzie co mam robić?? Stać i patrzeć?? Uczono mnie że powinienem udzielić pierwszej pomocy. Nie wiem jak bym sie zachował w takiej sytuacji, mógł bym mnie strach sparaliżować, ale jeśli dał bym rade to próbował bym pomóc do czasu przyjazdu służb ratowniczych.


raczej jeżeli jesteś przeszkolony dobrze to powinieneś takie rzeczy robić jak robot.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nadszyszkownik
Dołączył: 01 Lip 2006
Posty: 47
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:47, 07 Lip 2006    Temat postu:

A o czym temat, bo nie rozumiem?

Mam w psp-r1 dużo sprzętu. Więc jak umiem deski użyć, to jej użyję. Jak nie umiem respiratora - t go nie użyję. Co do tlenoterapi, cóż, tu bym uważał, bo czasem poszkodzić można. Ale to kwestia kolejnego, taniego szkolenia.

Ogólnie, niech się co poniektórzy zastanowią. Legionowo, rejon działania, Serock, okolice Zegrza, pod Nowy Dwór.... i wiele, wiele miejsc. I Z Pogotowia 2-3 zespoły. To co lepiej, żeby OSP nie potrafiło i nie udzielało, a pacjent zejdzie, bo karetki własnie zdają pacjenta w bródnowskim?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stancel1234
AdministratorDołączył: 27 Cze 2006
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 2:11, 08 Lip 2006    Temat postu:

Nadszyszkownik napisał:

Mam w psp-r1 dużo sprzętu. Więc jak umiem deski użyć, to jej użyję. Jak nie umiem respiratora - t go nie użyję. Co do tlenoterapi, cóż, tu bym uważał, bo czasem poszkodzić można. Ale to kwestia kolejnego, taniego szkolenia.


Właśnie takie szkolenie nie jest tanie a poza tym jak widzisz nie wystarcza według dziennikarzy.

StiX napisał:
Brodeur tu jest mowa o strażakach z OSP, a nie o świadkach wypadków bez odpowiednich szkoleń. No i o podawaniu tlenu, a założę się że nie wozisz w samochodzie butli z tlenem. Masz chociaż apteczkę? W naszych samochodach strażackich na wyposarzeniu znajduje się PSP-R1 i tu zgodzę się że ktoś kto nie wie co się w niej znajduje nie powinien jechać na akcję a nie wspomne o braniu w niej udziału


Szczęściarze masie R1. My się chyba na nią nie doczekamy nigdy. A o kołnierzu i desce już nie wspomnę Crying or Very sad


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nadszyszkownik
Dołączył: 01 Lip 2006
Posty: 47
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 8:25, 08 Lip 2006    Temat postu:

Wybacz Stancel. Niech sie związek do roboty weźmie i wytarga kasę z unii. Nie jest prosto, ale można. Gdzieś poczytałem, ze Straż Zawodowa sobie wyposażyła stanowisko za parę łądnych milionów.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stancel1234
AdministratorDołączył: 27 Cze 2006
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 11:57, 08 Lip 2006    Temat postu: witaj

Nadszyszkownik a jest taka możliwość??? Wiesz może coś wiecej jak to się odbywa?? jak później przyznają pieniądze OSP w Polsce. Ale znając życie będzie to tak jak z pieniędzmi na drogi Wink Zwrócą połowie bo nie będą wiedzieli co z nimi zrobić. Buhaha nie wiem czy słyszałeś

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nadszyszkownik
Dołączył: 01 Lip 2006
Posty: 47
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:02, 08 Lip 2006    Temat postu:

Nie słuszałem.

A kasa z unii jest na wszystko. A na ratownictwo, bezpeiczeństwo to już w ogóle. Tylko trzeba poszperać.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
StiX
Dołączył: 05 Lip 2006
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Borek Wlkp

PostWysłany: Nie 14:14, 09 Lip 2006    Temat postu:

U nas na cały powiat, jednostki posiadające samochody, otrzymały R1, deskę i kołnież. Nie wiem z czego to były pieniądze ale dowiem sie i napisze. Może uda mi się dowiedzieć co trzeba zrobić, gdzie pisać aby otrzymać dotację. Niestety nie będzie mnie przez dwa tygodnie bo wyjeżdżam na obóz.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
StiX
Dołączył: 05 Lip 2006
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Borek Wlkp

PostWysłany: Nie 14:16, 09 Lip 2006    Temat postu:

O znalazłem właśnie krótką informację kto to zasponsorował.
Cytat:
21 października na Stadionie Miejskim w Borku Wlkp. obyła się uroczystość przekazania sprzętu ratowniczego dla 36 jednostek ochotniczych straży pożarnych Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego z powiatów: gostyńskiego, kościańskiego, leszczyńskiego i rawickiego.

Fundatorem sprzętu był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lesznie.

10 jednostek z terenu powiatu gostyńskiego otrzymało sprzęt wartości 98.119,00 zł.

Kilka fotek z tej uroczystości
Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Zmiana forum na: www.formacje.pl Strona Główna -> OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin